Depo Raf Sistemleri (Ağır Yük ve Paletli)

Depolama işlemleri için özel olarak üretilmiş depo raf sistemleri sayesinde verimli ve kaliteli bir şekilde gerçekleştirilebilir. Depo raf sistemlerini kullanmanın önemi ise ürünlerin muhafaza edilmesi, ürün maliyetlerin azaltılması ve ürünlerden alınan verimliliğin arttırılması için büyük önem taşıdığı bilinmelidir

Ayrıca  depolama sistemlerini öncelikli olarak kullanmakta olan lojistik firmalar, perakende satış yapan veya toptan ürün hizmetleri sunan firmalar ve genel olarak depolama alanında hizmet firmalar tercih etmektedirler.

Depo Raf Sistemleri Türleri

Depo raf sistemleri türleri hakkında sizlere bahsetmeden önce raflar hakkında bilgi vermek isteriz. Raflar günümüzde evimizde veya işyerlerimize en çok kullanılmakta olan ürünlerin başında gelmektedir. Eşya veya ürünlerimizin depolanmasında ve müşterilerimize sergilenmesi amacıyla depolama sistemleri kullanım alanı bakımından geniş bir kapsam içerisinde yer almaktadır. Bu nedenden dolayı da imalatçılar tarafından depolar için raf sistemleri türleri üretilmektedir.

İmalatçıların çeşitlenmeye gitmesinde genel olarak belli başlı nedenler bulunmaktadır.  Depo raflarının kullanım alanları veya depolanması yapılacak ürünlerin çeşitleri değiştiğinde rafların da türünde değişiklik oluşmaktadır. Bu alanda hizmet vermeye devam eden firmamız, yıllardır büyük özveri ile ürettiği raf sistemlerinde, bu farklılıkların bilincinde olarak değişik model ve türlerde ürünler çıkarmaya devam etmektedir.

Depo Raf Sistemleri Türleri Nelerdir?

Depo raf sistemleri türleri nelerdir? Sorusuna cevap olarak raf sistemleri her ne kadar ağır yüklerin bir yerden başka bir taşınmasına hizmet etmiş olsa bile bu durumun rafların hangi cins yükler için üretildiğinde bağımsız bir konu değildir. Örnek vermek gerekirse hafif yük taşıyabilme kapasitesi olan bir rafa 3000 kilogram kadar bir yük koymak mümkün olamaz.  Bu nedenlere bağlı olarak raf sistemleri de çeşitliklere ayrılmıştır.

Depolama sistemleri türleri şunlardır. Ağır yük raflar, palet raflar, sırt sırta raflar, drive-in raflar, depo raflar, endüstriyel raflar olmak üzere türlere ayrılmıştır. Bunun yanında büyük firmalar içinde lojistik depo rafı türleri de bulunmaktadır. Raf türlerinden firmanıza uygun olanı seçtikten sonra kurulumunu yaptırmalısınız.

Bunun yanında bu sistemler sayesinde ise; ürünleri sakladığınız alanınız küçük olsa bile o saklama alanını maksimum verimde kullanmanızı sağlayan sistemlerdir. Ayrıca raflar sayesinde ürünlerin veya malzemelerin daha düzenli bir şekilde yerleştirilmesine ve çevreye dayalı sorunlardan korunmasına veya malzemelere hızlıca ve kolayca ulaşılmasına olanak sağlar. Alandan tasarruf sağlamak isteyen kullanıcılar için depolama sistemleri içerisinde yer alan yüksek irtifa raf sistemleri kullanıcılar için en iyi çözüm olmaya devam etmektedir. Genelde küçük firmalar tarafından tercih edilmeye devam etmektedirler. Ürün taşıma hacimlerinin yüksek olmasının nedenleri arasında palet yüksekliklerinin fazla olması, ayarlanması kolay olan çoklu palet sistemlerinin bulunmasından dolayı fazlaca ürün taşıyabilmektedir. Yapılan bu adımlar sayesinde küçük alanlar en verimli şekilde kullanılmaya müsait hale gelmiş olacaktır. Tüm ürünlere ise doğrudan erişim imkânı da sağlamaktadır.

Depo Raf Sistemleri Teknik Bilgiler

Kullanacağımız raf sistemleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmanız açısından depo raf sistemleri teknik özellikleri hakkında bilgiler sunmak istiyoruz. Depolama sistemleri özelliklerine baktığımızda hafif yük raf sistemi ürünlerimiz çelikten üretilmiş olup, malzemelerimiz St 37, St 44 ve St 52 ebatlarındadır. Profil kalınlıkları ise 1,5-mm, 2mm, 3mmdir. İçerisinde bulunan raf tablalarının saç kalınlıkları ise 1,2 mm ile 2mm arasında değişiklik göstermektedir. Kullanılan malzemeler ise saç ve galvanizdir. Ayrıca depo raflarının taşıyan traversler de St 37 malzemesinden üretilmekte olmakla birlikte ağırlık miktarına göre değişkenlik göstermektedir. Kalınlıkları ise 1-2 mm arasında değişmektedir.

YUKARI