İçine Girilebilir Raf Sistemleri (Drive-in)

Depolama sistemleri arasında kullanılmakta olan içine girilebilir raf sistemleri,  öncelikle istifleme araçlarının yükleme kanallarını koridor gibi kullanarak, arka taraftan öne doğru doldururlar. Bu sayede yükleri blok olarak yerleştirme ve boşaltma imkânları sağlanmış olur. Devamında yine bu sistemde yükleme işlemleri için travers yerine raylar kullanılmaktadır.

Zemine eklenilen dargın raylar sayesinde kanallara giriş-çıkış yaparak, paletleri, sistemde derinlemesine yer alan özel şekil verilmiş profillerin üstüne istiflemesiyle bu sistem oluşmaktadır. Sistemin özellikleri arasında üniteler arasında oluşturulan koridor boşlukları bulunmaktadır. En iyi giriş çıkış kontrollerinde en ideal uygulamadır.

İçine Girilebilir Raf Sistemleri Özellikleri

İçine girilebilir raf sistemleri içinde bulunan modül dediğimiz alanlara yüklenen ürünleri almak için istifleme yapmak için kullanılan araçlar koridorların içerisine girerek sistemi tamamlamaktadır. Koridorlarda daha rahat hareket edilmesi için kenarlarda kılavuz rayların bulunması gereklidir. Bu sayede modüllerde bulunan paletler, diğer katlarda sağ ve sol tarafında galvanizden yapılmış palet saçları üzerine yerleştirilmektedir. Bu sistem ile blok şeklinde depolama yapıldığında, sezonluk malzemelerin depolanması istendiğinde, hammadde ve yarı ürünlerin depolanması gibi hallerde çok verimli kullanılmaktadır.

İçine Girilebilir Raf Sistemleri Avantajları

İçine girilebilir raf sistemleri avantajları diğer depolama sistemlerine göre daha idealdir.

Bu sistemin avantajlarınız şu şekilde sıralayabiliriz. Firmaların depolarında bulunan ürünlerin blok şeklinde depolanmasını sağlamakta öncü sistemdir. Sistem üzerinde minimum koridor sayısı ile koridor ihtiyaçlarını en aza indirmektedir. Sezonluk ürünlerin saklanmasında ve depolanmasında en ideal sistemdir. Çok katlı ürün yerleştirme ve istifleme imkânı sağlar. En yüksek hacim tüketimi ve kapasiteyi en güzel şekilde kullanılmasını sağlar. Türleri aynı olan ürünleri yüksek miktarlarda depolanmasını sağlar. İstifleme araçları ile tünelde bulunan ürünlere daha rahat erişim olanağı sağlar.

İçine Girilebilir Raf Sistemleri Teknik Bilgiler

İçine girilebilir raf sistemleri, diğer sistemlere göre oldukça kaliteli içerikler barındırmaktadır. Bu sistem sayesinde mevcut depo alanlarınızın ve hacimlerinizin en faydalı şekilde maksimum tüketimini gerçekleştiren depolama sistemlerinden biri olmasıdır. Aynı tip ya da birbirine benzer çok sayıda paletli ürünün maksimum şekilde stoklanması amacıyla idealdir. Bu sistemler, öncelikle raf kanallarına tek taraftan girişi çıkış yapılan içine girilebilir raf olma sisteminin yanı sıra, raf kanallarına her iki yönden de giriş çıkış yapılabilen içinden geçişli bir raf sistemi de uygulanabilir. Bu sistemler sayesinde örnek vermek gerekirse dondurma depoları ve frigorifik depolar gibi sektörde bulunan birçok ürünlerin kontrollü sıcaklık altında depolanması gibi nedenlerde ve durumlarda depo hacminin en faydalı şekilde kullanılabilmesini sağlamakla bilinmektedir. Sistemin arkasında birbirini tamamlayan altında veya üstünde depo sistemi yapılan ürünleri için de uygun olmak ile birlikte blok istifleme yöntemleri içinde oldukça uygun bir uygulamadır.

İçerisinde bulunan paletler gömme kanallarının etrafına monte edilmiş desteklere ilk ve son çıkış kuralı ile yağılmaktadır. Tek tek paletlere erişim direk olarak olmadığı için rafların ön kısmından tek tek ulaşıldığı anlamına gelmektedir. Sistem içinde blok istifleme biçimi olarak sürücü içi raf sistemleri sayesinde depolardaki depolama işlemleri yoğunluğunu da artırmaktadır. Kısacası mevcut alan klasik palet depo işlemlerine göre daha etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Ayrıca teknik bakımdan koridorların yüklenmesi ve alınma işlemlerini de ortadan kaldırdığı bilinmektedir. Kaldırma araçlarını teknik özellikleri sayesinde ön veya arka raylarda paletlerin birbirine bitişik halde istiflenmesini sağlamaktadır.

TOP